Home-Office Şifreli İletişim Uygulamaları

Covid-19 pandemisi dünya genelinde yaşam tarzını değiştirecek dijital dönüşümlere sebep oldu. Home-office bu dijital dönüşümlerden sadece birisi. 2020 Mart’ta home-office çalışma kararı alan birçok şirket pandemi sonrası da home-office çalışma kararı aldı. İnternet pandemi ile birlikte hiç olmadığı kadar kullanılmaya başlandı. 

Home-office çalışma evden işe gitme süresini ve ofis masraflarını ortadan kaldırmış olmasına rağmen siber risklere sahip. Yüz yüze gerçekleştirilen toplantılar ve bilgi alışverişleri artık online gerçekleştiriliyor. 

2020 Mart ayında 10 milyon günlük katılımcı sayısından 200 milyon kullanıcıya ulaşan Zoom uygulamasında birçok siber saldırı gerçekleşmişti. Zoom üzerinden gerçekleştirilen şifresiz toplantılara siber saldırganlar sızmış ve ekrana uygunsuz görüntüler vermişti.

Home-office çalışmada şifreli iletişim uygulamaları kullanarak bireysel güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

VPN (Sanal Özel Ağ)

Home-office VPN aslında Covid-19 öncesinde de kullanılıyordu. VPN sayesinde sık seyahat eden çalışanlar veya uzaktan çalışan bireyler şirket ağına güvenli bir şekilde dünyanın herhangi bir yerinden bağlanabiliyordu. Covid-19 ile VPN teknolojisi home-office çalışmanın artması ile birlikte daha sık kullanılmaya başlandı.

VPN programlarının da kullanımı Covid-19 ile birlikte arttı. Sosyal etkileşimi azaltmak amacı ile uygulanan karantinalar dolayısıyla insanlar evde ve dolayısıyla internette daha çok vakit geçirmeye başladı.

VPN programları ile sanal sınırları aşmak mümkün olduğundan dolayı birçok birey hem güvenlik hem eğlence amaçlı VPN kullanmaya başladı. 

VPN ile IP Gizleme

VPN programları IP adresinizi gizler. VPN sunucusu üzerinden yeni bir IP adresi kazanırsınız. Bağlandığınız konumdaki çevrimiçi içeriklere ulaşırken aynı zamanda fiziken olduğunuz bölgenin erişim engellerini VPN ile aşabilirsiniz. 

VPN ile Ortak Ağlarda Şifreleme

VPN programları şifresiz Wi-Fi ağlarında veri trafiğini şifreler. Kafe, kütüphane veya alışveriş merkezi gibi yerlerde ortak şifresiz Wi-Fi ağları sunulur. Bu ağlara bağlanan cihazların çevrimiçi aktiviteleri ağ operatörleri tarafından görülür. Siber saldırganlar şifreleme olmadığı için kolaylıkla ağa sızıp cihazınızı ele geçirebilirler. Ortadaki adam (Mitm) saldırısına şifresiz Wi-Fi ağlar üzerinde uğrayabilirsiniz. 

VPN ile şifresiz Wi-Fi ağlarda veri trafiğiniz şifrelenir ve gizlenir. VPN programları IP adresinizi de değiştirir. Ücretsiz VPN programları sizi bir süreliğine anonim yapabilir fakat güvenliğinizi sağlamayabilir. Ücretsiz VPN programlarından mümkün olduğunda kaçının.

Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları

Home-office çalışırken hangi uygulamaları kullanıyorsunuz? WhatsApp mı? WhatsApp uçtan uca şifreleme sağlıyor fakat Facebook tarafından satın alındığı için verileri okuduğuna dair şüpheler mevcut. 

Instagram, Twitter veya Snapchat mesajları şifrelemiyor. Aslında Telegram uygulaması bile mesajları varsayılan bir özellik olarak şifrelemiyor. 

Hangi mesajlaşma uygulamalarını kullanabilirsiniz?

Signal 

Signal uygulaması açık kaynak koduna sahiptir. Açık kaynak koduna sahip olması siber güvenlik testlerinden devamlı olarak geçtiği ve denetlendiği anlamına gelir. Signal uygulaması mesajları, sesli ve görüntülü aramaları uçtan uca şifreler. 

Signal uygulamasına akıllı telefonunuzda şifre koyabilirsiniz. Signal uygulaması aralıklarla sizden pin kod doğrulaması ister. Signal üzerindeki iletişimleriniz Signal protokolü ile şifrelenir

Telegram

Telegram uygulaması WhatsApp’ın sözleşme duyurusu sonrasında kullanıcı sayısında artış yaşadı. Aslında Telegramda ‘’Secret Chat’’ özelliğini aktifleştirmediğinizde mesajlarınız Telegram sunucularında saklanıyor. 

Karşı taraftan mesajları silebilir, anonim iletişim kurabilirsiniz. 

Wickr

Wickr uygulaması ücretli ve ücretsiz versiyonlara sahiptir. Kendini imha eden mesaj özelliği, ekran görüntüsü alınmasını engelleme gibi özelliklere sahiptir. 

Wickr uygulamasındaki mesajlar cihazlar arasında senkronize edilmez. Bu da farklı cihazlarda ayrı konuşmalar oluşmasına sebep olur. Bunun haricinde çok kullanıcısı yoktur. 

Viber

Uçtan uca şifreleme sağlar. Grup sohbetlerinde aynı şifreleme sunulmaz. Viber üzerindeki iletişimleriniz güvenlik seviyelerine göre renklendirilir. Viber’a kaydolmak için telefon numarasına ihtiyacınız olacaktır. 

Wire

Açık kaynak koduna sahiptir. Görüntülü aramalar tamamen şifrelenir. Güvenli dosya paylaşımı sağlar. Cihazlar arası senkronize mevcuttur. Ücretli ve ücretsiz versiyonu vardır. 

Wire bazı meta verileri sunucularında saklar. 

Threema

Uygulamayı anonim bir şekilde kullanabilirsiniz. Threema sunucularından mesajların silindiğini belirtiyor fakat kısmen açık kaynak koduna sahiptir. Birçok denetlemeden geçmiştir. 

Ücretli ve ücretsiz versiyonu vardır.

iMessage

iMessage sadece iOS cihazlarda mevcut olan bir mesajlaşma uygulamasıdır. iMessage’tan iOS kullanmayan birine gönderdiğiniz mesaj şifrelenmez. 

iMessage üzerindeki mesajlar uçtan uca şifrelenir. Facetime aramaları da uçtan uca şifrelenir. Mesajlar iCloud’a yedeklenirse ve iCloud başkaları tarafından ele geçirilirse mesajlarınız okunabilir.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir