VPN Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? Ücretsiz VPN

VPN (Sanal Özel Ağ) teknolojisi Covid-19 pandemisi sırasında hem işletmeler hem bireyler tarafından daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Covid-19 sebebiyle birçok işletme sosyal izolasyon amacıyla home-office (evden çalışma) modeline geçti. 

Evden çalışan bireyler şirket ağına VPN sayesinde bağlanabiliyor. Bireyler iş haricinde VPN programlarını çevrimiçi daha çok içeriğe ulaşmak amacıyla kullanıyor. 

Uzun yıllardır kullanılan VPN nedir? Nasıl çalışır? Ne işe yarar? Ücretsiz VPN kullanmak güvenli midir?

VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

VPN nedir? Nasıl çalışır? VPN, cihazlar veya ağlar arasında kurulabilen şifreli bir sanal özel ağ teknolojisidir. 

1996 yılında Microsoft’ta çalışan Singh-Pall’un Eşten Eşe Tünelleme Protokolünü geliştirmesiyle VPN ortaya çıkmıştır. Cihazlar arasında sanal özel bir ağ oluşturulmasını sağlayan VPN teknolojisi tünelleme protokolleri ile elde edilir. 

vpn sanal özel ağ

VPN kullanılan cihaz ve VPN sunucusu arasında tünelleme protokolü ile sanal özel bir ağ oluşur. Bu ağa giren her veri paketi şifrelenir ve kimliği doğrulamasından geçer.

VPN Tünelleme Protokolleri 

Günümüz modern VPN programlarının kullandığı popüler VPN tünelleme protokolleri aşağıdadır:

PPTP

Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü en eski tünelleme protokollerinden biridir. Sadece 128-bit anahtar şifrelemeyi desteklediği için güvenli bir protokol değildir fakat düşük güvenlik dolayısıyla hızlı bir bağlantı deneyimi sunar. 

Kurulumu ve konfigürasyonu kolaydır. Stabildir ve birçok bilgisayar, tablet ve mobil işletim sisteminde kullanılabilir.

L2TP/IPSec

İkinci Katman Tünelleme Protokolü İnternet Protokol Güvenliği ile birlikte kullanılır. 256-bit şifrelemeyi destekler ve bu yüzden güvenli bir protokoldür. Veri paketlerinin kapsülleme süreci bu şifrelemede iki kez gerçekleştiği için bağlantı çok hızlı değildir. Birçok işletim sisteminde kullanılabilir. 

SSTP

Güvenli Soket Tünelleme Protokolü de 256-bit şifrelemeyi destekler. Genelde Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) ile birlikte kullanılır. Hızlıdır ve birçok güvenlik duvarını aşabilir.

Stabildir ve güvenilir bir bağlantıya sahiptir. Öncelikli olarak Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir. 

IKEv2/IPSec

İnternet Anahtar Değişim Versiyon 2 de İnternet Protokol Güvenliği ile birlikte kullanılır. Genellikle mobil cihazlarda kullanılan bir protokoldür. Microsoft ve Cisco tarafından geliştirilmiştir. AES şifrelemeyi destekler. 

OpenVPN

OpenVPN, 160-bit ve 256-bit şifrelemeyi destekleyen açık kaynak koduna sahip bir tünelleme protokolüdür. OpenVPN en güçlü şifrelemeyi sunar. Veri paketlerinin kimlik doğrulamasını dijital sertifikalar ile gerçekleştirir. 

Stabildir ve güvenilir bağlantı sunar. 

Lightway

VPN sağlayıcısının geliştirdiği yeni bir tünelleme protokolüdür. Hala beta-test aşamasındadır. 

VPN Ne İşe Yarar?

VPN ne işe yarar? VPN programları hangi amaçlarla kullanılır?

vpn ile internet trafiği gizlenir

VPN ile İnternet Trafiği Gizlenir

 • VPN ile cihazın internet trafiği kullanılan ağda gizlenir. İnternet servis sağlayıcıları (İSS’ler) internet trafiğini internet protokol (IP) adresi üzerinden izler ve kaydederler. 
 • Otel, okul veya alışveriş merkezi gibi yerlerde sunulan Wi-Fi ağlarının operatörleri cihazların internet trafiğini görebilirler. 
 • Şifresiz ve ortak alanlarda kullanılan Wi-Fi ağlarına siber suçlular ortadaki adam (Mitm) saldırısı ile sızabilir. Şifresiz olan internet trafiğini görebilir, kaydedebilir ve değişikliklerde bulunabilirler. Cihazlara kötücül yazılım dahi yerleştirebilirler. 
 • VPN ile internet trafiği şifreli bir şekilde VPN sunucusu üzerinden akar. İSS, ağ operatörleri veya siber suçlular internet trafiğini fark etseler bile şifreli veri paketlerinin içeriğini göremezler. Çevrimiçi aktiviteler VPN kullanıldığında İSS, ağ operatörü veya ağ üzerindeki üçüncü partiler tarafından görülemez.
vpn ile anonimlik

VPN ile Anonimlik Elde Edilir

 • VPN kullanıldığında çevrimiçi aktivitelerin gerçekleştirildiği cihazın konumu VPN sunucusunun konumu olarak gözükür. Cihazın IP adresi artık VPN sunucusunun IP adresi ile maskelenmiştir. 
 • IP adresi fiziki konumu belirten bir seri rakamdır. Örneğin, bir web siteye giriş yapıldığında web site hangi konumdan giriş yaptığınız IP adresi sayesinde öğrenir. VPN kullanıldığında IP adresi maskelenir ve VPN sunucusunun IP adresi gerçek IP adresi gibi gözükür. 

VPN ile Sınırsız İçeriğe Erişilir

 • IP adresi bir cihazın aslında internet üzerinde hangi içeriklere erişip erişemeyeceğini belirler. Bunun sebebi erişim engellemelerinin IP bazlı yapılmasıdır. 
 • Piyasaya yeni sürülen bir oyun sadece bir ülkede mevcut olabilir. Sadece o ülkeye ait IP adreslerinin çevrimiçi oyuna erişmesine izin verilebilir. 
 • VPN ile dünyanın herhangi bir yerinden internete bağlanarak istenilen içeriğe erişilir. VPN ile sınırsız içeriğe ulaşmak mümkündür. 
 • Netflix’in diğer ülkelerdeki içerikleri VPN ile izlenebilir. HBO, Showtimes içeriklerine VPN ile ulaşılabilir. 
 • Erişim engelleri VPN ile aşılabilir. 

Ücretsiz VPN

Ücretsiz VPN programları mevcuttur fakat bu programlar ücretsiz olan diğer uygulamalar gibi kullanıcı verilerini kaydetmektedir. Ücretsiz olan uygulamalar bir casus yazılımı gibi kullanıcısının verilerini kaydeder. Kaydedilen veriler daha sonra uygulama geliştiricileri tarafından reklamcılara veya diğer üçüncü partilere satılabilir. 

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir