Çogu kullanici linux isletim sisteminde çalisan processleri komut satirindan izlemek ve processlerin CPU ve Memory kullanimlarini görmek için top komutuna kullanir. Bu yazimizda top komutu ile benzer islevsellige sahip fakat daha kolay kullanim saglayan htop uygulamasini ögrenecegiz.

htop uygulamasinda ilk göze çarpan farklilik, ekranin en üstünde tüm çekirdeklerin, hafizanin ve swap alaninin kullanim miktarini gösterir bir text grafigin yer almasi. Bu kisim top komutuna göre çok daha anlasilir ve kullanisli.

Ubuntu üzerinde htop Kurulumu:

Ubuntu üzerinde htop kurmak apt-get ile oldukça kolay.  Sadece asagidaki komutu çalistirmaniz yeterli.

sudo apt-get install htop

Kurulumdan sonra terminalde sadece htop yazarak uygulamayi açin ve ekranin en üstündeki text grafigin tadini çikarin 🙂

htop uygulamasinin en iyi yani aslinda asagi/yukari ok tuslarini kullanarak processler üzerinde gezinebilmeniz ve bu processler için F tuslari ile farkli islemler yapabiliyor olmaniz. Mesela F9 ile üzerinde oldugunuz processi durdurabilir, F7 ve F8 tuslari ile processin öncelik degerini degistirebilirsiniz.

 

Ayrica F6 tusuna basarak ekrandaki processlerin gösterim siralarinida belirleyebilirsiniz. Bu islemi process listesinin en üstündeki kolon isimlerini mouse ile tiklayarakda yapabilirsiniz.

 

F2 tusu ile ayarlar bölümüne girip, ekranda nelerin görüneceginide seçebiliyor olmanizda çok kullanisli olmus.

htop uygulamasini web sayfasi : http://hisham.hm/htop/ Buradan kendiniz indiripde kurabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir