Algoritma Kavrami – Bilgisayar Bilimi

Algoritma Kavrami – Bilgisayar Bilimi

Merhaba arkadaslar, bugünlerde sinavlara hazirlanmam gerektigi için affiniza siginarak pekte makale yayinlayamiyorum, bu açigi çok yararli olacagini düsündügüm Algoritma makaleleri ile giderecegimi düsünüyorum. Aslinda herkes için Algoritma konusu yazilim dünyasina bir adim olarak düsünülür, aslinda pek de öyle degildir, buna çok eskiden algoritma dersi görürken ne kadar zorlandigim ve bir kenera firlattigim bir konu olarak baktigimdan ve bundan 1 sene sonra yazilim dillerini ögrendigim zamanlar da aslinda algoritmanin o kadar da zor gelmedigini düsünmüstüm bu yüzden Algoritmanin o kadar kolay olmadigi kanisina vardim ve sizlere bildirmek isterim, sonra biraz içine girdim ve harbiden yazilimda bana en çok zevk veren ve yüksek fizik, yüksek matematik, ve yüksek zeka gerektiren bir bilim oldugunu saptatim buna da bilgisayar bilimi dendigini ögrenmistim ozamanlar…

Remark Algoritma, matematikte ve bilgisayar biliminde bir isi yapmak için tanimlanan, bir baslangiç durumundan basladigin da, açikça belirlenmis bir son durumun da sonlanan, sonlu islemler (adimlar) kümesidir.

Burdan sunu anlayamayiz: bir algoritma bir isi belli bir baslangiç durumundan, belli olmayan bir sona götüren adimlar kümesidir. Örnegin kapi zili çaldigi anda beynimize bir event(olay) tetiklenmis olur. Bu durumda iki seçenek sunulur ya kapiyi açarsin yada açmazsin, bu iki seçenek durumundan sonra sen açmayi seçersen bulundugun duruma bagli olarak bir (event)olay daha tetiklenir buda oturuyorsan kalkarsin ayaktaysan yürümeye baslarsin. Burda açikca görüyoruz ki bir algoritma da sonu asla bilemeyiz. Çünkü ilk seçenegi hatirlarsak zil çaldigi zaman açmamayi seçebilirdik buda sonu getirebilirdi ama biz açayi seçtik bu yüzden son gelmedi gibi… Dahada derine inersek algoritmalarin gelistirilme sürecinde izlenmesi gereken yol bir isi en kolay ve en hizli ve en az kaynak(güç) ile nasil yaparim olmalidir.

.

Algoritmalar bilgisayarlar tarafindan isletilebilirler. Algoritma kelimesi, Özbekistan’in Harezm, bugünkü Türkmenistan’in Khiva kentinde dogmus Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el Harezmi isimli Türk matematikçinin adindan gelir. Batililar, el Harezmi (Al-Khwarizmi)(Latincede Algoritmi) sözcügünü telaffuz edemedikleri için terim bu sekilde kalmistir.

Algoritma sözcügü Ebu Abdullah Muhammed Ibn Musa el Harezmi adindaki Türkistan’li alimden kaynaklanir. Bu alim 9. yüzyilda cebir(matematik) alanindaki algoritmik çalismalarini kitaba dökerek matematige çok büyük bir katki saglamistir. “Hisab el-cebir ve el-mukabala” kitabi dünyanin ilk cebir kitabi ve ayni zamanda ilk algoritma koleksiyonunu olusturur. Latince çevirisi Avrupa’da çok ilgi görür – alimin ismini telaffuz edemeyen Avrupalilar “algorizm” sözcügünü “Arap sayilari kullanarak aritmetik problemler çözme kurallari” manasinda kullanirlar. Bu sözcük daha sonra “algoritma”ya dönüsür ve genel kapsamda kullanilir.

Önemli algoritma türleri:

 • Arama algoritmalari
 • Bellek yönetimi algoritmalari
 • Bilgisayar grafigi algoritmalari
 • Birlesimsel algoritmalar
 • Çizge algoritmalari
 • Evrimsel algoritmalar
 • Genetik algoritmalar
 • Kripto algoritmalari veya kriptografik algoritmalar
 • Kök bulma algoritmalari
 • Optimizasyon algoritmalari
 • Siralama algoritmalari
 • Veri sikistirma algoritmalari

Bu algoritma türleri ile ilgili bir çok algoritmalar gelistirilmistir. Önümüzdeki makalelerde bunlarin tümünü açiklayacagim. Ve unutmayinki yazilimin %90 ini bu algoritmalar olusturur %10 unu ise kod yazmak. Örnek vericek olursam X kisisi çok güzel Asp.Net Mvc biliyor. X kisisi Asp.Net Mvc yazmasini biliyormu peki? Isle bilgisayar bilimi size bunu verir. Bilgisayar bilimi size sanal bir islemci çekirdegini fiziksel bir islemci çekirdeginden daha hizli çalistirmasini verir. Bilgisayar bilimi sizlere 1Mpx 10 TL lik fotograf makinesiyle 15 bin TL lik fotograf makinesinden daha kaliteli resim çektirebilir. Unutmayin araba kazalarinin %90 i sürücü hatalarindan meydana gelir. Donanimlarda böyledir hatalarin, basarisizliklarin %90i sürücü hatalarindan meydana gelir.

.

Tags:

One thought on “Algoritma Kavrami – Bilgisayar Bilimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.