Merhaba linux kullanicilari. Bu yazimda Pardus’ta PHP kurulumundan bahsedecegim. Php tipki html gibi herhangi bir metin editörüyle yazilabilen bir programlama dilidir; fakat yazdigimiz kodlari derleyebilmemiz için öncelikle apache server’i kurmamiz gerekir.

Simdiden söyleyeyim islemelerin konsoldan yapilisini da gösterecegim ama mis gibi kullanici arayüzü varken konsolla fazla ugrasmaniza gerek yok bence. Konsolla çalisirken hafizanizi, arayüzle çalisirken mantiginizi kullanirsiniz. Bunun için Pisi’yi açiyoruz ve arama konsoluna ‘apache’ yazip enter diyoruz. (Konsoldan kurmak için: sudo pisi it apache)

pardus apache kurulumu .

Resimde gördügünüz isaretli programi (apache) isaretliyor ve kuruyoruz.

Eger kurulu degilse mysql-server’i de kuruyoruz. (Konsoldan kurmak için: sudo pisi it mysgl-server)

Ve son olarak da, ayni sekilde mod_php’yi kuruyoruz.

(Bu üçünü ayni anda konsoldan kurmak için: sudo pisi it apache my-sqlserver mod_php)

Kurulumu tamamladiktan sonra servislerimizi kontrol ediyoruz, eger açik degilse açiyoruz. Bunun için ‘sistem ayarlari’ndan ‘servis yöneticisi’ne tiklayarak (eger aramak istemiyorsaniz baslat menüsünün arama kismina ‘servis’ yazin) gerekli servislerimizi resimdeki gibi açiyoruz:

(Konsoldan açmak için: service mysql-server start service apache start)

pardus servisleri .

Buraya kadar yaptiklarimiz kuruluma ait islerdi. Simdi sira geldi Pardus’ta ilk php programimizi yazmaya. Bunun için /var/www/localhost/htdocs klasörüne gidiyoruz ve oraya ‘phpdersleri’ gibi bir klasör açiyoruz. Bu klasöre herhangi bir metin editörüyle yeni bir dosya açiyoruz ve su kodlari yaziyoruz:

<?php
echo "yazilim mutfagi php dersleri";
?>

‘Farkli kaydet’ deyip test.php olarak kaydediyoruz. Chrome ya da Firefox gibi bir tarayiciyi açip su adresi giriyoruz: http://localhost/phpdersleri/test.php

Eger “yazilim mutfagi php dersleri” çiktisini aliyorsaniz artik sizi kimse tutamaz, yolunuz açik olsun.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir