Ana Sayfa » BI & Data WareHouse » Business Objects

Business Objects 'de Sorguya Kullanici Adi Eklemek

Business objects üzerinde çalistirilan sorgularin hangi kullanicilar tarafindan çalistirildigini bilmek bazen sistem kurtarici olabiliyor. Bu yazimizda bunu islemi nasil yapacagimizi anlatacagim.

Devamı

Business Objects Vertical Text

Bugün bir arkadasim SAP Business Objects ürününde bir tabloda bulunan kolon isimlerini horizontal degil de vertical formuna çevirip çeviremiyecegimizi sordu. Aslinda makul bir istek. Excel kullananlar bilirler rahatça yapilabilecek bir islem. Hücreyi seçersiniz ve hücreyi biçimlendiri seçip “Text Orientation” ‘dan istediginiz dereceye göre çevirebilirsiniz.

Devamı

Web Intelligence vs Web Intelligence Rich Client

SAP Business Objects XI3.0’dan itibaren rapor yapiminda kullanabileceginiz iki ürünümüz var. Web Intelligence ve Web Intelligence Rich Client. Bunlar genel olarak yaptiginiz universelere baglanip oradaki objeler ile raporlar yapabildiginiz ürünler. Peki farklari nelerdir bu yazimizda bunlara deginmeye çalisacagim.

Devamı

SAP Business Objects Web Intelligence Nedir?

Yerli veya yabanci, büyük veya küçük olsun günümüzde her firma verecegi kararlari netlestirmek için veya verdigi bir kararin sonuçlarini görmek için raporlardan faydalaniyor. Su ürünümü ne kadar satiyorum? En çok hangi yas araligina satiyorum? Istedigim satis rakamlarina ulasabildim mi? Ne kadar olumsuz geri bildirim aldim? Bu tip sorular aslinda is birimlerinin veya yöneticilerin çok sik sorduklari sorulardir. Bunlarin cevaplarini almak isterler çünkü; gelecegi bunlara göre planlayacaklardir.

Devamı

Business Objects Universe Nedir

Bu makalede de Business objects’in Designer isimli modülünü anlatacagim. Bu Designer nedir? Ne ise yarar? Öncelikle sunu söyleyeyim Universe dedigimiz katman Business Objects’in rakiplerine göre ileride oldugu güçlü yanidir. Özet olarak Veritabaninin o karmasikligini en aza indirdigimiz rapor çekenlerin isini hizlandiracagimiz mantiksal katmanimizdir Universe.

Devamı

Business Objects

Günümüz is dünyasina bakarsak aklimiza gelen herhangi bir sektörde yogun bir rekabetin yasandigini görürüz. Öyle bir rekabetin içindeyiz ki, sürekli birileri bir yerlerin basina geliyor, bazilari sirketten uzaklastiriliyor. Firmalarin pazarlama ve satis birimleri fazla mesailere kaliyor. Akil alir veya almaz kampanyalar ile müsteriler simartilmaya veya çekilmeye çalisiliyor. Ama bütün bu süreçlerin içinde gereken karari gereken zamanda vermek çok önemlidir. Karar destek sistemlerinin stratejik kararlar almasi sirketin kendine biçtigi vizyonu ve gelecegi çok önemli

Devamı