Excelde Klasörden Dinamik Resim Çagirma Ekleme ve Gösterme Örnek

Bir excel sayfasinda girdiginiz bilgilere göre belirli bir klasör içindeki ilgili resmi alip excelin ilgili hücresine yazdima ihtiyaciniz var ise bu makalemiz tam size göre.

Devamı

Excel’de BÜYÜK HARFLERLE yazilmis yazi nasil küçük harflere çevirilir?

Excel'de büyük harfli yazilari küçük harfli yazilara, küçük harfli yazilari büyük harfli yazilara nasil çevirebiliriz?

Devamı

Excel'de hücre degerine göre arka plani renklendirme

Excel'de belirli degerler arasindaki hücrelerin arka plan rengi nasil degistirilir?

Devamı

Excel'de bos satirlar nasil silinir?

Excel'de bos satirlar topluca nasil silinir?

Devamı

Excelde InDirect – Dolayli Fonksiyonunun Kullanimi

“Metin dizesiyle belirlenen basvuruyu verir. Basvurular, içerikleri görüntülenmek üzere derhal degerlendirilir. Formülün kendisini degistirmeden formül içindeki hücre basvurusunu degistirmek istetenildiginde, DOLAYLI fonksiyonunu kullanilir. “

Devamı

Excelde Düsey Ara (VLOOKUP) Fonksiyonu ve Kullanimi

Excel'de en çok kullanilan fonksiyonlardan birisi "düseyara" fonksiyonudur. Bu fonksiyon ile bir tablo dizisinde bulmak istedigimiz kolonu bulur ve o satirdaki istedigimiz kolonu yanina yazdirabiliriz.

Devamı

Excel Çalisma Sayfasinda Satir ve Sutunlari Dondurmak - Sabitleme

Bir excel çalisma sayfasinda belirli bir satir veya kolonu ekranda sürekli kilinir kilmak için "Bölmeleri Dondur" veya ingilizce excel de "Freeze Panel" özelligini kullanabilirsiniz.

Devamı

Excelde Satirlari Sutun - Sutunlari Satir haline Getirmek

Excelde bir tabloyu yataydan dikeye veya dikeyden yataya çevirmeniz gerektigi zaman bunu manuel olarak yapmak gerçekten çok zaman alici ve sikici bir islemdir.

Ne varki Excel bu tür islemleri hizlica yapabilmemiz için harika bir tool. Sadece tabloyu copy paste yaparak bu islemi asagidaki gibi yapabilirsiniz.

Devamı

Excel’de Özet Tablo (Pivot Tablo) Olusturma

Elinizde tablo halinde veri oldugunda üzerinde gruplamalar ve filtrelemeler yapmak veritabanindaki kadar kolay degildir eger özet tablo kullanmiyorsaniz. Bu makalede elinizdeki tablo yapisinda bir veriden nasil bir özet tablo çikaracaginizi ögreneceksiniz. Ama ilk yapilmasi gereken “Özet Tablo Ekle” aracini (2003’de menüde bulabiliyorsunuz fakat 2007’de varsayilan olarak menüde görünmüyor) Excel’de kullanilabilir hale getirmektir.

Devamı

Excel’de Kullanici Tanimli Fonksiyonlar (UDF = User Defined Functions)

Excel’de tanimli yüzlerce standart fonksiyon olmasina ragmen bazen bu fonksiyonlar ihtiyaçlarinizi karsilayamaz veya bu fonksiyonlari iç içe kullanmak zorunda kalip uzun fonksiyonlarin içinde kaybolursunuz. Bu makalenin ilk bölümünde Excel’de kullanicilarin kendi fonksiyonlarini tanimlamalarini ve..

Devamı