Ana Sayfa » Web » JavaScript

Upload Edilen Dosyanin Boyutunu Javascript ile Kontrol etmek

Web sitemizde dosya yüklemek güvenlik açisindan her zaman sorun olmustur, Bu güvenlik açiklarindan biriside dosyanin boyutudur. Kötü niyetli veya dikkatsiz bir kullanicinin çok büyük bir dosyayi sitemize upload etmesini engellemek için server tarafinda veya client tarafinda yapilabilecek bazi kontroller vardir.

Devamı

JavaScript ile Kelime Çalisma Programi

Javascript ve html ile basit bir kelime çalisma programi yapabilir miyiz?..Evet! Yapabiliriz. Dil sinavlarinin ardi arkasinin kesilmedigi ülkemizde, özellikle ingilizce kelime çalisan kisiler, hazir kelimelerden çok kendi istedikleri kelimeleri çalismak istiyor. Bu isi gören çok profesyonel uygulamalar webde mevcut. Bizimkisi ise dünyaya minik bir hediye olacak. Birilerinin isine yaramasi dilegiyle..

Devamı

JavaScript ile Ziyaretçi Bilgileri Nasil Alinir

Bu makalemizde javascript ile web sayfamizi ziyaret eden kullanicilarin hangi site üzerinden geldigi, kullandigi tarayici bilgisi, ekran çözünürlügü ve Ip adresi gibi bilgileri nasil alacagimizi anlatacagiz.

Devamı

JQuery ile AJAX Islemleri - Web Servis Çagirma

Bu makalemizde jQuery kütüphanesini kullanarak ASP.NET sayfasindan bir Web servisine yapilacak AJAX çagrilarinin nasil yönetilecegini inceleyecegiz.

Devamı

JavaScript ile Cümledeki Kelime Sayisi Nasil Bulunur

Bir text alana girilen metnin kaç kelimeden olustugunu JavaScript ile nasil bulabiliriz. JavaScript kullanmamizin avantaji, kullanici metni yazarken ayni anda kelime sayisini bularak ekranda gösterebiliriz.

Devamı

JQuery ile Açilir Arama Paneli Nasil yapilir.

Arama panelleri bir sitenin olmazsa olmazlarindandir. Bu makale ile arama panelimizi qjuery ile daha sik bir hale getirmeye çalisacagiz. Amacimiz arama panelimizi kayarak açilir kapanir hale getirmek. Bunun için öncelikle arama panelimizi tasarlayacagiz.

Devamı

JQuery Kullanarak Hareketli ve Sik Bir Menu Tasarlamak

JQuery kullanarak hareketli ve sik bir menu tasarlamak çok kolay. Makalede demosunu bulabileceginiz menuyu nasil yapabileceginiz basitçe anlatmaya çalistim.

Devamı

JavaScript Popup Pencere Açmak, window.open Metodunun Kullanimi

Popup pencereleri bir sayfa içinde ek bir pencere açma islemidir. Popup pencereler JavaScript kullanarak açilirlar.Popup pencereler yaygin olarak reklam göstermek amaciyla kullanilir. Diger bir kullanim amaci ise yardim sayfalari tasarlamak içindir. Ihtiyaciniz dogrultusunda farkli amaçlar için kullanilabilirler.

Devamı

Web Sayfalarinda F5 Butonunu Nasil Iptal Ederiz.

Web sayfanizda F5 butonuna basildiginda sayfanizin refresh olmamasini nasil saglariz. F5 butonun yakaladigimiz gibi diger fonksiyon butonlarinida yakalayarak her butona farkli bir islevsellik nasil verebiliriz.

Devamı

Javascript ile String Islemleri - indexOf, lastIndexOf, charAt, length, split, toLowerCase, toUpperCase ve replace fonksiyonlari Nerede ve Nasil Kullanilir.

Javascript ile string degiskenler üzerinde nasil çalisilir. Metin içindeki bir karakterin indeksini bulmak, metnin bir kismini almak, büyük küçük harfe döndürmek, metni parçalara bölmek, metnin uzunlugunu almak, metin içindeki istedigimiz bir karakteri veya metni baskasi ile degistirmek gibi islemle

Devamı