Ana Sayfa » Windows » Visual C#.NET

Tiger'a Lobject.Dll ile Yeni Cari Karti Nasil Tanimlanir

Tiger muhasebe programinin en çok kullanilan bölümlerinden birisi de yeni cari kartinin tanimlanmasidir.Bu makalemizde Lobject.dll ile Tiger programina Yeni Cari karti tanimlasini anlatacagim.

Devamı

Tiger’a Lobject.Dll ile Yeni Malzeme Karti Nasil Tanimlanir

Ençok kullanilan muhasebe programlarindan biri olan Tiger programi çok kullanisli olmasina ragmen genis çapli özellestirilememektedir. Bazen çok küçük bir islem için bile tüm programi baslatmamiz gerekmektedir veya yaptigimiz rutin isler için biraz daha basit bir yapi talep ederiz. Bu ve benzeri durumlar için Tiger programi Lobject.dll i sayesinde entegre uygulamalari desteklemektedir. Lobject.dll kullanilarak Object Oriented programlama dilleri ile uygulamalar gelistirilebilinmektedir. En çok mobil cihazlarda ihtiyaç duyulmaktadir.

Devamı

Microsoft Dynamic CRM 4.0 SDK ile Yeni Teklif Olusturma

Bu makalemizde Dynamic CRM 4.0 a kendi SDK’sini kullanarak, dilimiz döndügünce yeni teklif olusturmayi anlatacagim. Dynamic CRM’in en çok kullanilan müsteri odakli bölümü teklif ve firsat bölümüdür.

Devamı

Microsoft Dynamic CRM Servisine Baglanma

En sik karsilasilan sorunlardan birisi de Dynamic CRM servislerine erisim saglamaktir. Bu makalemizde Dynamic CRM servislerini eklemeyi ve baglanmayi anlatacagim.

Devamı

C# - Uzak Masaüstü

Fw 4.0’ da uzak masaüstü baglanti uygulamalari gelistirmek artik çok kolay. Yapmamiz gerek sadece referans ekleyip, toolbox içerisine uzak masaüstü objesini eklemek.

Devamı

Microsoft Dynamic CRM'de Yeni Müsteri Tanimlama

Crm Uygulamalarinin en çok kullanilan kisimlarindan biri de yeni müsteri tanimlama. Dynamic Crm bize yeni müsteri açmak ve müsteriye ait birçok bilgi girisi yapabilecegimiz ve istedigimizde kolayca degisiklik yapabilecegimiz ortam sunmaktadir. Biz baska bir web veya Windows uygulamasindan yeni müsteri tanimlamamiz gerektiginde Dynamic Crm in SDK’sini kullanmak zorundayiz.

Devamı

Microsoft Dynamic CRM'de Yeni Servis Talebi Açmak

Microsoft Dynamic CRM servis bölümünde her islem için “Servis Talebi” açilir. Açilan bu servis talebiyle servisteki ürünün durumu ve yapilan islemler hakkinda bilgi edinilebilinmektedir. Sistem her servis talebi açildiginda o servis talebine uniq bir servis talebi numarasi atamaktadir. Islem yapilacagi zaman da bu numara ile ilgili kayda erisim saglanilmaktadir. Bu makalemde bu islemleri Dynamic CRM in SDK’sini kullanarak ile C# programlama dili ile Servis Talebi açilmasini anlatacagim.

Devamı

Microsoft Dynamic Crm' Yeni Ürün Tanimlama

Microsoft Dynamic Crm’de hizli bir sekilde ürün tanimlama yapilabilinmektedir. Çogu zaman Dynamic Crm’in yeni ürün olusturma platformu yeterli ve hizli olmamaktadir. Örnegin mevcut ürün bilgileriniz var bunu Dynamic Crm’in veritabanina aktarmak istiyorsunuz veya kullandiginiz bir entegre uygulama var ve burada dynamic crm ‘e yeni ürün açtirmak istiyorsunuz. Makalemde Micrsosoft Dynamic Crm 4.0’ in Sdk’sini kullanarak yeni ürün kaydi açmayi anlatacagim.

Devamı

Tip Degiskenlerini Where keyword ile Kisitlama

Bu makalemizde developerlar tarafindan type safety containerlar (örnek: List, Stack vs..) ya da fonksiyonlar tanimlamak için biçilmis kaftan olan where keywordünü incelemeye çalisacagiz.

Devamı

C# Form Uygulamalarinda Task Yapisi

Windows Form uygulamalarinda task yapisi ve yapiya ait çok kullanilan metodlar

Devamı