Ana Sayfa » Haber » Teknoloji » SQL Server Linux Ortamina Tasiniyor

SQL Server Linux Ortamina Tasiniyor

Microsof'tun amiral gemilerinden iliskisel veritabani ürünü olan SQL Server artik Linux üzerinde de çalisacak. Suan test asamasinda olan ürün 2017 ortalarina dogru lanse edilecek.

Simdiye kadar SQL Server bir Windows ürünü idi, fakat Microsoft baskan yardimcisi Scott Guthrie ye göre artik sirket SQL Serveri Linux ortamina tasimaya karar verdi.

Guthrie ye göre SQL Serverin Linux üzerine tasinmasi müsterilere daha fazla esneklik saglayacak. Microsoftun planina göre Linux üzerinde çalisacak olan SQL Serveri neredeyse tüm özelliklerini tasiyacak.

SQL erver 2016'in Newyorkda tanitilmaindan kisa bir süre önce Guthrie nin açiklamasina göre, Microsoft SQL server için yeni özellikler açiklayacak, bunlarin içinde in-memory veritabani açisindan iyilestirme, R ve veriambari destegi ayrica mobil uygulamalar için is zekasi destegi var.

Microsoftun açiklamasina göre hali hazirda Azure bulutda SQL Server 2016 üzerinde çalisan 1.4 milyon veritabani var. 

Bize göre SQL Serverin linux ortamina tasinmasi ile sirketlerin isletim sistemi maliyetleri düsecegi gibi, daha güvenilir, daha esnek bir veritabanlari olacak, Windowsdan kaynakli sikintilar azalacak. Ayrica isletim sisteminin daha az kaynak harcamasindan dolayi daha performansli bir veritabani kullanimi saplayacak.

Siz SQL Serverin Linux ortamina tasinmasini nasil degerlendiriyorsunuz?

Yazar Hakkında

Yazilim Mutfagi

Makale Sayısı : 27

SQL Server Linux Ortamina Tasiniyor

14 yorum