Ana Sayfa » Haber » Teknoloji » Drone sahiplerinin dikkatine

Drone sahiplerinin dikkatine

Drone üreticileri ve devlet görevlilerinden olusan bir ekip, birkaç hafta önce FAA (Federal Havacilik Kurumu)'ye bir öneride bulunmuslardi. 21 Aralik tarihinden itibaren bu öneri federal kanuna dönüsüyor.

ABD'de geçerli olacak bu kanun için, 20 Ocak 2016 tarihine kadar kayitlar ücretsiz olacak ancak bu tarihin ardindan 5 dolar kayit ücreti alinacak. Bu bedel, 250 gram agirligindan 25 kg agirligina kadar bütün IHA'lari içermekte. Her üç yilda bir kaydin yenilenmesi gerekiyor ve yenileme islemi sirasinda da 5 dolar ödenmesi gerekecek.

Drone sahiplerinin, sahip olduklari her drone üzerine tanimlama amaciyla kayda özel FAA numarasini yazmalari gerekiyor. Ayrica kagit üzerine yazdirilmis veya dijital olarak hazirlanmis bir belgenin de varligi gerekecek.

drone ile kargo

Kargo firmalari ve Amazon gibi ürün dagitimi için uçusa hazirlanan firmalar için kanunda henüz bir karar bulunmuyor. FAA'nin sik sorulan sorular sayfasinda söyle deniliyor: "Yeni sistem henüz is amaçli IHA kullanimlarinin kayitlarini desteklemiyor. Gelecekte dahil edilecektir."

Yazar Hakkında

Suat Simitci

Google Plus
Yazilim Mutfagi'nda yöneticidir.Istatistik lisans egitimini tamamlamis olup, yüksek lisans egitimine de Istatistik alaninda devam etmektedir. Telekomünikasyon sektöründe DWH & BI alaninda Analist olarak çalismaktadir.

Makale Sayısı : 73

Drone sahiplerinin dikkatine

11 yorum